DuoCaffe
 
 
Konstancin Jeziorna - zwiedzanie okolic Warszawy

Konstancin-Jeziorna
to malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona 20 kilometrów od centrum Warszawy. Dojazd ze śródmieścia Warszawy zapewnia dogodne połączenie drogą nr 724 (przedłużenie "Wisłostrady" w kierunku południowym). Turyści i kuracjusze mogą tu dotrzeć także autobusem linii 700 kursującym spod Dworca Centralnego oraz 710 kursującym z pętli "Wilanowska". Autobusy zatrzymują się na przystankach w Wilanowie i Powsinie.

Bogactwem Konstancina jest uzdrowiskowy mikroklimat oraz złoża termalnej solanki wydobywanej z głębokości 1700 m pod powierzchnią ziemi. Czyste balsamiczne powietrze zapewnione jest dzięki położeniu w lasach sosnowych. Konstancin to miasto-ogród przez które przepływa malownicza rzeka Jeziorka, a wśród drzew śpiewają ptaki i harcują wiewiórki.

Najważniejszy punkt w Konstancinie to Park Zdrojowy i tężnia solankowa - miejsce, które koniecznie należy odwiedzić.



ZABYTKI I MUZEA

Zabytki achitektury :fabryka papieru

Zespół budynków fabrycznych i osiedla robotniczego z przełomu XIX i XX wieku w Mirkowie (fabryka papieru)
Zabytkowy budynek fabryczny przy ul. Wojska Polskiego (obecnie odrestaurowany, mieści się w nim Centrum Handlowe "Stara Papiernia")
Zespół zabytkowych willi z przełomu XIX i XX wieku, w zabytkowej strefie objętej ochroną konserwatorską
Zabytki architektury sakralnej: Kościół p.w. św. Józefa w Mirkowie, kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, koścół p.w. MB Anielskiej w Skolimowie (wszystkie z początku XX w.) oraz kościół pw. św. Zygmunta w Słomczynie z XVIII w.
Dwór i park dworski w Oborach z XVII w.
Dwór i park dworski w Turowicach
Dwór w Skolimowie
Ośrodek metodystów Emaus w Klarysewie, ul. Słoneczna
Budynek seminaryjny "Księżówka" w Skolimowie, ul. Słowackiego
Budynek młyna na Jeziorką w Skolimowie, ul. Chylicka
Budynek stacji kolejki wilanowskiej w Klarysewie, ul. Warszawska
Cmentarz wojenny "Marynin" żołnierzy z I wojny światowej, a wśród nich Polaków z zaboru rosyjskiego i niemieckiego - pomiędzy Oborami a Łyczynem przy skarpie pradoliny Wisły



Muzeum opowieści

W gminie Konstancin-Jeziorna, a ściślej – w Czarnowie, znajduje się unikalna w Polsce placówka – Muzeum Opowiadaczy Historii. Muzeum jest urządzone w prywatnym domu pomysłodawcy, założyciela i kustosza – Michała Malinowskiego. Myliłby się jednak ten, kto szukałby tu eksponatów w formie jakichś przedmiotów, bibelotów, dzieł materialnych. Muzeum powstało po to by gromadzić opowieści przekazywane z ust do ust, zgodnie z najstarszą, zamierającą i odchodzącą w przeszłość tradycją.

Opowieści są obecne w bogatych archiwach w formie wszelkiego rodzaju zapisów, nagrań, filmów i notatek z licznych badań, na które kustosz zapuszcza się w najbardziej dziewicze okolice naszego kraju i całego globu. Istotą muzeum jest jednak nie tylko zbieranie i utrwalanie opowieści, ale przede wszystkim przywracanie do życia ginących tradycji. Odbywa się to poprzez organizowanie przedstawień z udziałem wybitnych opowiadaczy. Wieczorne spotkania z opowieściami, w przyciemnionej sali, przy blasku płomieni z kominka, przy dźwiękach oryginalnej muzyki pozostawia niezatarte wrażenia.

Zawodowi opowiadacze to prawdziwi mistrzowie słowa mówionego. Swoje niesamowite historie przeplatają śpiewem grą na instrumentach, włączają publiczność do udziału w budowaniu nastroju i w tworzeniu opowieści. Na przedstawienia przychodzą całe rodziny, spotykają się trzy pokolenia, a atmosfera jest tak niezwykła, że nawet najmniejsze dzieci z zaciekawieniem uczestniczą w misterium tworzonym słowem, gestem, dźwiękiem i światłem.
Nie sposób wymienić wszystkich artystów ale warto zaznaczyć, że na czarnowskiej scenie wystąpili m.in. opowiadacze z dalekiej Jakucji, Indii, Afryki, Karaibów czy Kanady. Wielką popularnością cieszą się charyzmatyczni opowiadacze ze świata arabskiego. Na scenie muzeum częstymi gośćmi są także wykonawcy kultywujący polskie tradycje ustne i zespoły folklorystyczne.
Na stronie internetowej muzeum czytamy, że Muzeum Opowiadaczy Historii poprzez nową formę myślenia o eksponacie, wystawie i zwiedzającym prezentuje unikalną kolekcją tego, co do tej pory było nieuchwytne, a co stanowi dorobek wielu światowych kultur i mądrość narodów. Muzeum stawia sobie za cel przeciwdziałanie zanikowi tradycji ustnych i zachowanie nieuchwytnego dziedzictwa, które nieomal zostało zapomniane. Propaguje sztukę słowa mówionego i współtworzy polski ruch odnowy opowiadania historii.

Muzeum prowadzi warsztaty "Tworzenie Słowem” mające na celu naukę tej prastarej formy ekspresji oraz cykliczne, duże imprezy – festiwale: Międzykulturowy Festiwal Sztuki Opowiadania "Tężnia Marzeń” (czerwiec, Park Zdrojowy w Konstancinie-Jeziornie), Festiwal Opowieści Afryki, Festiwal Opowieści Francuskojęzycznych. (tm)


Czerpać papier

Muzeum Papiernictwa to jedna z większych atrakcji znajdujących się na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna. Tysiące odwiedzających w ciągu roku dzieci, młodzieży i dorosłych ma możliwość własnoręcznie czerpać papier, stosując starodawne metody. Trwające od 2 do 3 godzin zwiedzanie obejmuje niezwykle ciekawy program zajęć. Uczestnicy zapoznają się z historią papierni w Jeziornie. Przewodnik wycieczki przedstawia historię papieru, skąd wywodzi się papier, na jakich materiałach pisano przed wynalezieniem papieru oraz makietę fabryki. Widok "z lotu ptaka” na cały zakład daje możliwość obejrzenia trasy wycieczki – od Muzeum, poprzez teren Zakładu, aż do Czerpalni Papieru.
Dzięki temu zwiedzanie umożliwia poznanie nie tylko historii ale też współczesnej technologii produkcji papieru. W zakładzie prezentowana jest maszyna papiernicza i kolejne etapy produkcji papieru: od początku, kiedy masa papiernicza wlewana jest na sito, aż po sam koniec, czyli do papieru nawiniętego na ogromne, 1 tonowe role. Zwiedzanie obejmuje także prezentację urządzeń przetwarzających papier. Ostatnim punktem zwiedzania jest Czerpalnia Papieru znajdująca się w zabytkowym budynku z 1894 r. Własnoręczne czerpanie papieru to zajęcie, które na zwiedzających robi zwykle ogromne wrażenie. Papier czerpany jest z masy celulozowej lub makulaturowej. Zwiedzający mają okazję na własne oczy przekonać się co oznaczają takie pojęcia jak: celuloza, makulatura, sito, masa papiernicza, filigran, znak wodny.

Podczas zajęć każdy z uczestników czerpie po dwa arkusze papieru: jeden z zatopionymi płatkami kwiatów, drugi z użyciem barwników i otrzymuje na pamiątkę własnoręcznie wyczerpane arkusze.
W muzeum można zakupić pamiątki z papieru czerpanego (ozdobne koperty, papeterie, zakładki, lak i inne) oraz inne wyroby z papieru.

Jeżeli Chcesz zwiedzić Muzeum Papiernictwa skontaktuj się z nami . Pomożemy Ci zaplanować trasę zwiedzania z licencjonowanym przewodnikiem, zarezerwujemy bilety wstępu, noclegi, wyżywienie zgodnie z podanymi przez Ciebie wymaganiami  22 299 09 79 lub 662 247 787  e-mail wycieczki@viapolonia.pl


Muzeum Papiernictwa w Konstancinie – Oferta wycieczki szkolnej

 

Proponowany program:

rozpoczęcie wycieczki wyjazd spod szkoły ok godziny 11.00

  • 12.00 przejazd do Muzeum Papiernictwa

Zajęcia muzealne obejmują:

 

  • Krótką historię papieru i papierni w Jeziornie. Przewodnik wycieczki przedstawia historię

    papieru. Dowiadujemy się skąd wywodzi się papier, na jakich materiałach pisano przed

    wynalezieniem papieru, o historii naszej papierni oraz na koniec oglądamy makietę naszego

    zakładu. Widok "z lotu ptaka" na cały zakład daje możliwość obejrzenia trasy wycieczki -

    od Muzeum, poprzez teren Zakładu, aż do Czerpalni Papieru.

  • Poznanie współczesnej technologii produkcji papieru. Na terenie Zakładu Produkcyjnego

    jest możliwość obejrzenia maszyny papierniczej i kolejnych etapów produkcji papieru: od

    początku, kiedy masa papiernicza wlewana jest na sito, aż po sam koniec, czyli do papieru

    nawiniętego w 1 tonowe role. Potem oglądamy urządzenia przetwarzające papier.


    Zajęcia praktyczne czyli własnoręczne czerpanie papieru. Czerpanie papieru zwykle to

    najciekawsza część zajęć. Czerpalnia znajduje się w zabytkowym budynku z 1894 r. Papier

    czerpiemy z masy celulozowej lub makulaturowej.

 

    W trakcie dowiadujemy się, co oznaczają takie pojęcia jak: celuloza, makulatura, sito, masa

    papiernicza, filigran, znak wodny oraz skąd pozyskujemy w Polsce oba surowce do

    produkcji papieru (celulozę, makulaturę).

 

    Podczas zajęć każdy z uczestników czerpie po dwa arkusze papieru: jeden z zatopionymi

    płatkami kwiatów, drugi ze znakiem wodnym. Jest możliwość poznania jak powstaje w

    papierze znak wodny! Ręcznie czerpany papier układamy na przygotowane do tego filce,

    jeden na drugim, a potem w prasie odciskamy z nadmiaru wody. Następnie papier jest

    suszony w specjalnych elektrycznych suszarkach.

    Każdy uczestnik otrzymuje na pamiątkę własnoręcznie wyczerpane arkusze papieru.


     

  • Ok 15.30-16.00 powrót do szkoły

 

 

 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry