DuoCaffe
 
 
Śladami Fryferyka Chopina w Warszawie - zwiedzanie Warszawy, zabytki Warszawy, atrakcje Warszawy, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Saski, Ogród Saski


WARSZAWA - MIASTO FRYDERYKA CHOPINA

Fryderyk Chopin jest bez wątpienia najsłynniejszym warszawiakiem. Tu uczył się muzyki, zawiązywał przyjaźnie, zdobywał wiedzę i dawał pierwsze koncerty. O cudownym dziecku rozpisywały się stołeczne gazety. Tu także przeżył pierwszą miłość. Spacerując ulicami miasta, głównie Traktem Królewskim, trafiamy na miejsca, w których mieszkał lub bywał.
Najważniejsze przystanki na szlaku to: kościół św. Krzyża, gdzie znajduje się jego serce, supernowoczesne muzeum biograficzne, otwarte w 200. rocznicę urodzin, pomnik w parku Łazienkowskim, pod którym w każdą niedzielę od maja do września odbywają się recitale chopinowskie.
Warto także odwiedzić odległą o ok. 50 km od Warszawy Żelazową Wolę, w której Chopin przyszedł na świat.

Grób Nieznanego Żołnierza Pałac Saski

Nie odbudowany po II wojnie światowej. Pozostał po nim tylko fragment arkady, w której znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza (pl. Piłsudskiego).
Jesienią 1810 roku Justyna i Mikołaj Chopinowie z trzyletnią Ludwiką i siedmiomiesięcznym Fryderykiem zamieszkali w prawym skrzydle pałacu Saskiego. W pałacu mieściło się wówczas Liceum Warszawskie, w którym ojciec Fryderyka objął posadę nauczyciela języka francuskiego. Chopinowie mieszkali tu do 1817 roku, tj. do czasu, kiedy Liceum przeniesiono do Pałacu Kazimierzowskiego.

Ogród Saski

Teren między ulicami Królewską, Marszałkowską i Senatorską oraz placem Piłsudskiego
Otaczał Pałac Saski. Fryderyk z pewnością bawił się w nim jako dziecko. Ogród Saski był częścią tzw. osi saskiej, czyli kompleksu rezydencji i ogrodów królewskich, króla Augusta II. Za czasów Chopina ogród został przekomponowany w stylu angielskiego parku krajobrazowego.




Pałac Kazimierzowski (obecnie siedziba Uniwersytetu Warszawskiego)
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

W 1817 roku Chopinowie już z czworgiem dzieci: najstarszą Ludwiką, Fryderykiem, Izabelą i Emilią przeprowadzili się do większego mieszkania, usytuowanego na drugim piętrze lewej oficyny Pałacu Kazimierzowskiego. Prowadzili tutaj, cieszący się znakomitą renomą, pensjonat dla chłopców z zamożnych rodów ziemiańskich.
„Przyczyną wziętości tej pensji była niezmierna pieczołowitość i dbałość o zdrowie chłopców, dobre ich odżywianie, czystość i moralność, a przy tym dobry kierunek i nadzór naukowy. Szczególniej ustalona była opinia, że być u Szopenów na pensji, znaczy to samo, co być wyżej cywilizowanym, czyli lepiej wychowanym od innych człowiekiem” - wspomina Eugeniusz Skrodzki.
Na szczytowej ścianie oficyny jest wmurowana tablica z płaskorzeźbą Fryderyka Chopina i napisem informującym, że kompozytor mieszkał tu w latach 1817-1827.


Botanika
Botanika (obecnie park Kazimierzowski)
Teren otoczony ulicami Karową, Browarną i Dynasami

W czasach młodości Chopina, poniżej Pałacu Kazimierzowskiego znajdował się niewielki ogród botaniczny. W liście do przyjaciela Fryderyk pisał, że jego rodzina ma klucz do ogrodu, który jest miejscem zabaw i spacerów. Gdy został uczniem Liceum Warszawskiego, często przychodził do „Botaniki" pospacerować lub posiedzieć z książką.

Jeżeli Chcesz zwiedzić Warszawę skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci zaplanować trasę zwiedzania z licencjonowanym przewodnikiem, zarezerwujemy bilety wstępu, noclegi, wyżywienie zgodnie z podanymi przez Ciebie wymaganiami  
22 299 09 79 lub 662 247 787  e-mail wycieczki@viapolonia.pl
 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry