Warszawa socrealistyczna - Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem, zabytki Warszawy, atrakcje w Warszawie, licencjonowani przewodnicy, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad, Pomnik Braterstwa Broni („Czterech śpiących”)
Socrealizm w Warszawie
W latach 1949-1956 architektom odbudowującym Warszawę ze zniszczeń wojennych narzucony został nowy, „socjalistyczny w treści i narodowy w formie” styl – realizm socjalistyczny, postulujący zgodność wizji świata z ideologicznymi tezami marksizmu: komunikatywność formy, optymizm, uprzywilejowanie tematyki pracy i tradycji ruchu robotniczego. Klasycznym przykładem budowli w stylu socrealistycznym są MDM oraz Pałac Kultury i Nauki, ozdobione monumentalnymi rzeźbami przedstawiającymi chłopów, robotników i przodowników pracy.
Muranów
Jedno z pierwszych osiedli powojennej Warszawy, zbudowane w latach 1949-1956. Przed wojną osiedle zabudowane kamienicami, zamieszkane głównie przez ludność żydowską. Podczas okupacji Niemcy utworzyli tu tzw. duże getto, a po upadku powstania w getcie, cały teren został zrównany z ziemią. Nowe, socrealistyczne osiedle powstało na gruzowisku getta. Projekt nawiązywał do „wzorów angielskich”, bliskich idei miasta-ogrodu. Stanęły tu domy mieszkalne dla 30 tys. osób, szkoły, żłobki, przedszkola i kina. Charakterystyczne dla tego „robotniczego raju” są monumentalne bramy, które można zauważyć już na początku ulicy gen. Andersa.
PKiN
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
Informacja: tel. 22 656 76 00
www.pkin.pl
Wzniesiony jako „dar narodu radzieckiego dla polskiego”. Pomysłodawcą jego budowy był sam J. Stalin. Pałac to najmłodszy zabytek w Warszawie. Ma niewiele ponad 50 lat! Jest najbardziej charakterystyczną budowlą i najwyższym budynkiem w Warszawie (234,5 m), widocznym z każdego jej zakątka.
W Pałacu Kultury znajduje się ponad 3 tysiące pomieszczeń, a jego niekwestionowaną atrakcją jest taras widokowy na 30 piętrze, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę stolicy. Na szczycie Pałacu Kultury znajduje się zegar odsłonięty w 2000 r. Jest to najwyżej położony zegar wieżowy na świecie, a zarazem drugi co do wielkości w Europie. Średnice każdej z czterech tarcz zegara mają po 6 metrów. Inną ciekawostką wieży są jej niezwykli mieszkańcy - nie każdy wie, że znajduje się tu gniazdo sokoła wędrownego, który od wielu lat składa tu jaja. Więcej informacji
Niedaleko Pałacu Kultury i Nauki, przy skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej (przy wejściu do przejścia podziemnego) znajduje się specyficzny, siedmiotonowy, granitowy słup, zwany „Kamiennym drogowskazem”. Wypisane są na nim odległości do europejskich stolic oraz wybranych miast Polski. Wśród starszych mieszkańców Warszawy był on też znany pod nazwą "słupa miłości", gdyż było to miejsce, w którym umawiano się na randki.
Plac Defilad
Przylegający do Pałacu Kultury i Nauki, miał służyć propagandowym wystąpieniom przywódców Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W chwili powstania placu był on największym tego typu założeniem w Europie. W jego centralnej części wybudowano istniejącą do dzisiaj trybunę, ozdobioną sylwetką orła, z której w okresie PRL dygnitarze przyjmowali marsze i defilady. Po przemianach ustrojowych w Polsce plac stracił na znaczeniu, ograniczono także znacznie jego powierzchnię. Obecnie planowane jest nowe zagospodarowanie przestrzeni. U zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej ma powstać Muzeum Sztuki Nowoczesnej według projektu Christiana Kereza – światowej sławy architekta.
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM)
Zbudowana w latach 1951-1952 na terenie gdzie przed wojną mieszkali zamożni warszawiacy. MDM obejmuje rejon placu Konstytucji, ulicy Marszałkowskiej i ulicy Waryńskiego. Zamysłem władz komunistycznych było utworzenie dużego, samowystarczalnego osiedla w centrum miasta z przeznaczeniem głównie dla ludności klasy robotniczej. Budowa osiedla stała się też okazją do zasłonięcia wyeksponowanego na osi ulicy Marszałkowskiej Kościoła Najświętszego Zbawiciela.
Plac Konstytucji
Główny punkt MDM. Jego nazwa miała upamiętniać stalinowską Konstytucję PRL, uchwaloną w 1952 roku. Plac wytyczono w osi ulicy Marszałkowskiej, w miejscu ścisłej zabudowy miejskiej. Mimo ogromnych zniszczeń wojennych, na potrzeby wytyczenia tak dużego placu, musiano wyburzyć wiele znajdujących się tu kamienic. Plac stanowi jedno z największych w skali świata socrealistycznych założeń urbanistycznych – zbiega się tu 7 ciągów komunikacyjnych, a wolna przestrzeń może być wykorzystywana na potrzeby zgromadzeń publicznych. Najbardziej widocznymi elementami Placu są charakterystyczne, monumentalne latarnie.
mach b. Komisji Planowania przy Urzędzie Rady Ministrów
pl. Trzech Krzyży 3/5
Zbudowany w latach 50., przez Warszawiaków zwany „mincówką” od nazwiska Hilarego Minca, głównego teoretyka ekonomii socjalizmu w PRL. Obecnie mieści się tutaj Ministerstwo Gospodarki.
Warto również obejrzeć monumentalny, socrealistyczny kompleks budynków urzędowych na tyłach placu Trzech Krzyży, a w szczególności gmach Ministerstwa Rolnictwa przy ulicy Wspólnej 30, którego architektura jest wręcz wyolbrzymieniem swego stylu.
Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” (dawna siedziba KC PZPR)
ul. Nowy Świat 6/12
www.cbf.com.pl
Budynek przy Rondzie de Gaulle'a był dawniej siedzibą KC PZPR (Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej), popularnie nazywano go Domem Partii. Był to najpilniej strzeżony budynek w PRL. Wzniesiony z obligatoryjnych składek, tzw. cegiełek, rozprowadzanych wśród całego społeczeństwa (1948-1952). Od 1991 roku mieściła się tu Warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Obecnie właścicielem budynku jest spółka akcyjna Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” .
Przez dziesiątki lat niedostępny dla zwykłych obywateli budynek obrósł w liczne legendy - mówiono np. że ma szereg podziemnych korytarzy, którymi można było przedostać się do Pałacu Kultury i Nauki albo na sekretny peron kolejowy.
Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich
al. Żwirki i Wigury 10
Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w pobliżu Pola Mokotowskiego, przy ulicy wiodącej na Lotnisko Chopina, zajmuje obszar ponad 19 ha. Pochowanych jest tu ok. 21,5 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945 roku. Charakterystycznym elementem założenia jest ogromny, 38-metrowy obelisk.
Pomnik Braterstwa Broni („Czterech śpiących”)
na rogu al. Solidarności i ul. Targowej
Jest pierwszym pomnikiem powstałym w stolicy po II wojnie światowej. Został odsłonięty w 1945 roku na warszawskiej Pradze. Przedstawia monumentalne postacie żołnierzy polskich i radzieckich. Czterech stojących wokół cokołu ze spuszczonymi głowami oraz trzech na cokole szykujących się do walki. Stąd potoczna nazwa pomnika – „Czterech śpiących, trzech walczących”.
Na cokole pomnika został umieszczony napis w językach polskim i rosyjskim "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy 1945".
Bar pod Barbakanem
Bary mleczne
Jadłodajnie szybkiej obsługi, charakterystyczne dla okresu PRL. Główne menu to dania mleczne: pierogi, naleśniki, zupy mleczne czy omlety oraz niepowtarzalna atmosfera przybliżająca czasy PRL. Ceny są tu często trzykrotnie niższe niż w zwykłych restauracjach.
Jeżeli Chcesz zwiedzić Warszawę skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci zaplanować trasę zwiedzania z licencjonowanym przewodnikiem, zarezerwujemy bilety wstępu, noclegi, wyżywienie zgodnie z podanymi przez Ciebie wymaganiami
22 299 09 79 lub 662 247 787 e-mail
wycieczki@viapolonia.pl