DuoCaffe
 
 
Ogród Botaniczny w Powsinie - zwiedzanie okolic Warszawy - wycieczki szkolne

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Największym atutem ogrodu jest jego zmienność. W czasie wiosennych wizyt można podziwiać kolorowe kwiaty, m.in. narcyzy, fiołki, czy magnolie.

Późną jesienią Ogród Botaniczny w Powsinie staje się prawdziwą atrakcją dla dzieci. Wśród opadłego listowia na ścieżkach i alejkach można wyszukać wiele cennych "zdobyczy". Ozdobę jesiennego zielnika mogą stanowić oryginalne w kształcie liście tulipanowca, ozdobione czteroma pokaźnymi rogami lub liście miłorzębu wyglądające jak małe jaskrawożółte wachlarzyki. W arboretum dużą atrakcję stanowią gatunki drzew iglastych normalnie rosnące w dużo cieplejszym klimacie na przykład jodła olbrzymia (z Ameryki Północnej), dorastająca w swoich naturalnych siedliskach nawet do 90-100 m, piękna, północnoamerykańska jodła szlachetna i jej odmiana błękitna, odmiana niebieska jodły hiszpańskiej, cedrzyniec kalifornijski, cedr libański, lub chińska sosna Bungego o unikalnej, cienkiej łuszczącej się jak u platanów jasnej korze.

Nawet w grudniu warto zajrzeć do Ogrodu i przekonać się, jak piękne są drzewa i krzewy w szacie zimowej. Na niektórych z nich można jeszcze spotkać owoce: na tle ciemnozielonych igieł cisa wyraźnie odznaczają się czerwone osnówki nasion. W arboretum trzeba sprawdzić, które z gatunków należą do roślin zimozielonych, a które tracą liście na zimę. O tej porze roku warto zwrócić uwagę na bardzo duże zróżnicowanie kory drzew, która w okresie bezlistnym jest szczególnie dobrze widoczna. Piękna, ciemnozielona kora w seledynowe paski występuje na klonie pensylwańskim, dereń biały ma korę koralowoczerwoną lub purpurową, złotlin japoński - intensywnie zieloną, a kora łuszcząca się w charakterystyczny sposób należy do platanów. Możemy też podziwiać korkowe narośla na korze ambrowca i trzmieliny oskrzydlonej. Dobrze też widać pięknie pogięte pędy leszczyny pospolitej w odmianie Contorta oraz pędy wierzby pogiętej.

Po spacerze proponujemy odwiedzić szklarnię ekspozycyjną "Zielony Raj", gdzie miłośnicy roślin egzotycznych mogą nacieszyć wzrok zielenią zgromadzoną na przeszło 2000 m². Szczególnie pięknie prezentuje się kolekcja kamelii, która jest w pełni kwitnienia. Są to rośliny o kwiatach nieco przypominających róże. Kolekcja liczy obecnie ponad 30 odmian, które różnią się między sobą kolorem, pełnością i budową kwiatów. Wzrok przyciągną także kwitnące krzewy ketmi chińskiej o dużych, barwnych kwiatach oraz poinsecja (Euphorbia pulcherrima), która nieodzownie kojarzy się nam ze Świętami Bożego Narodzenia. Zaś w części subtropikalnej obejrzymy różne owoce cytrusowe.

Warto wiedzieć, że również osoby niewidome mogą cieszyć się pobytem w Ogrodzie - oprócz tego, że poczują zapach kwiatów i dotkną liści czy kory, będą też miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy dzięki opisom przygotowanym specjalnie dla nich w alfabecie Braille’a.

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
ul. Prawdziwka 2
www.ogrod-powsin.pl

Jeżeli Chcesz zwiedzić Ogród Botaniczny w Powsinie skontaktuj się z nami . Pomożemy Ci zaplanować trasę zwiedzania z licencjonowanym przewodnikiem, zarezerwujemy bilety wstępu, noclegi, wyżywienie zgodnie z podanymi przez Ciebie wymaganiami  22 299 09 79 lub 662 247 787  e-mail wycieczki@viapolonia.pl
 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry