DuoCaffe
 
 
Łazienki Królewskie w Warszawie - Muzeum, zabytki Warszawy, zwiedzanie Warszawy

Zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całe założenie było zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha.

Park spełnia dziś swoje zadania podobnie jak w momencie jego utworzenia. Jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. W parku nie wolno jeździć na rolkach, deskorolkach i rowerach, co sprawia, że jest bezpieczny również dla małych dzieci. Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, chętnie odwiedzany nie tylko przez spacerowiczów, ale również przez studentów.

Muzeum Łazienki Królewskie- zwiedzanie Warszawy

Muzeum udostępniono do zwiedzania w 1960 roku. Dyrektorem został prof. Marek Kwiatkowski, który po 48 latach decyzją ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego z dniem 1 października 2008 przestał pełnić funkcję dyrektora i przeszedł na emeryturę. W styczniu 2009 roku dyrektorem został dr Przemysław Nowogórski, który zastąpił Jacka Czeczota-Gawraka, pełniącego obowiązki dyrektora.

15 lipca 2010 roku minister kultury powołał nowego dyrektora Łazienek Tadeusza Zielniewicza, który był m.in. generalnym konserwatorem zabytków.
Opis parku

Główne wejście od Alei Ujazdowskich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Belwederu. Obok głównego wejścia, nad sadzawką, stoi najbardziej znany na świecie pomnik Fryderyka Chopina (autorstwa Wacława Szymanowskiego). Od 1959 w letnie miesiące (maj-wrzesień) organizowane są tam na świeżym powietrzu niedzielne recitale chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów, organizowane przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Stołeczną Estradę.

Idąc od głównego wejścia w dół aleją biegnącą po zboczu dochodzi się do Starej Pomarańczarni z oranżerią i salą teatru królewskiego. W pobliżu Starej Pomarańczarni znajduje się tzw. Biały Domek, w którym na początku XIX wieku mieszkał przebywający na wygnaniu późniejszy król Francji Ludwik XVIII.

Pałac na Wyspie, zwany też Pałacem Łazienkowskim, początkowo rezydencja magnacka, od końca XVIII wieku – królewska. Należy do najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków klasycystycznych (architekci Dominik Merlini i Jan Chrystian Kamsetzer). Bogate wnętrze zostało zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych. W sąsiedztwie pałacu znajduje się letni Teatr na Wyspie z 1790 roku, naśladujący starożytne ruiny (Jan Chrystian Kamsetzer).

Przy północnym wyjściu z parku na ul. Agrykola – historyczny gmach szkoły podchorążych (związany z powstaniem listopadowym).

W pobliżu południowego wyjścia znajduje się minipole golfowe, stanica jeździecka, oraz jedna z najbardziej prestiżowych restauracji stolicy – Belvedere. W znajdujących się nieopodal nieczynnych szklarniach organizowane są często wystawy o różnorodnej tematyce. W jednej z innych szklarni zorganizowano wytwórnię tkanin tradycyjnych i ozdobnych, będącą prywatną firmą kontynuującą tradycje znanej spółdzielni tkackiej "Ład". Na tradycyjnych drewnianych krosnach produkowane są m.in. tkaniny na potrzeby wielu filmów o tematyce historycznej.

Ogrody otwarte są dla zwiedzających od świtu do zmierzchu.
W tych samych porach można oglądać Amfiteatr, Świątynię Sybilli, Świątynię Egipską, Wodozbiór i pozostałe pawilony oraz rzeźby stojące w ogrodach. 


Pałac na Wyspie / Królewska Kolekcja Obrazów
wtorek, środa: 9:00-18:00
czwartek, piątek, sobota i niedziela: 9:00-21:00

Stara Pomarańczarnia / Teatr Stanisławowski / Królewska Kolekcja Rzeźby/ Galeria Rzeźby Polskiej
od wtorku do niedzieli: 9:00-18:00

Pałac Myślewicki
od wtorku do niedzieli: 9:00-18:00

Podchorążówka / Galeria Współczesna (Sala Musztry) / Sala im. I.J. Paderewskiego
od wtorku do niedzieli: 9:00-18:00

Biały Domek
od wtorku do niedzieli: 9:00-18:00

Dla turystów indywidualnych w każdy czwartek do wszystkich zabytków wstęp jest wolny.

więcej o łazienkach
http://www.lazienki-krolewskie.pl/
 

Jeżeli Chcesz zwiedzić Warszawę skontaktuj się z nami . Pomożemy Ci zaplanować trasę zwiedzania z licencjonowanym przewodnikiem, zarezerwujemy bilety wstępu, noclegi, wyżywienie zgodnie z podanymi przez Ciebie wymaganiami  
22 299 09 79 lub 662 247 787  e-mail wycieczki@viapolonia.pl

 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry