DuoCaffe
 
 
Syrenka staromiejska  - Warszawa zabytki

Pośrodku Rynku Starego Miasta znajduje się pomnik Warszawskiej Syrenki. Został wykonany w 1855 roku według projektu K. Hegela. Jest to chyba najbardziej wędrujący warszawski pomnik. Przez wiele lat stał w najróżniejszych miejscach - na murach Starówki, na placu Zamkowym. Dopiero niedawno stanął na Rynku Starego Miasta. Syrenka, pół ryba i pół kobieta, w prawej ręce trzyma miecz, a w lewej tarczę. Ma bronić miasta. Jej postać jest wdzięczniejsza i bardziej kobieca niż postać z pomnika Syreny, stojącego na Wybrzeżu Kościuszkowskim
Nie wiadomo, skąd syrena wzięła się w herbie Warszawy, w każdym razie była w nim już w 1390. Wtedy jednak syrena ta miała zupełnie inny kształt niż dzisiaj. Herb Starej Warszawy z 1390 przedstawiał zwierzę z ptasimi łapami i smoczym tułowiem pokrytym łuskami. Na pieczęci z 1459 miała już cechy kobiece, tułów ptaka, ludzkie ręce, ogon ryby i ptasie nogi zakończone pazurami. Jednak pierwsze przedstawienie syreny (półkobiety-półryby) pochodzi dopiero z 1622.

Przypuszcza się, że przyjęcie takiego herbu było nawiązaniem do średniowiecznej mody, która zalecała przyjmowanie za symbole nowo powstałych miast stworzeń mitycznych. Przedstawienie herbu warszawskiego zostało prawdopodobnie bezpośrednio zaczerpnięte z pochodzącego z II wieku dzieła kompilatorskiego Physiologus.
Jedna z legend o Warszawskiej Syrence


Legendę tę opowiadają często warszawscy przewodnicy oprowadzający wycieczki po Starym Mieście:

Dawno dawno temu przypłynęły z Atlantyku na Bałtyk dwie siostry – syreny; piękne kobiety z rybimi ogonami, zamieszkujące w głębinach mórz. Jedna z nich upodobała sobie skały w cieśninach duńskich i do tej pory możemy ją zobaczyć siedzącą na skale u wejścia do portu w Kopenhadze.

Druga dopłynęła aż do wielkiego nadmorskiego portu Gdańsk, a potem Wisłą popłynęła w górę jej biegu. Według legendy u podnóża dzisiejszego Starego Miasta, mniej więcej w miejscu gdzie obecnie znajduje się jej pomnik, wyszła z wody na piaszczysty brzeg, aby odpocząć, a że miejsce się jej spodobało, postanowiła tu zostać. Rychło rybacy zauważyli, że ktoś podczas ich połowu wzburza fale Wisły, plącze sieci i wypuszcza ryby z więcierzy. Ponieważ jednak syrena oczarowywała ich swym pięknym śpiewem, nic jej nie zrobili.

Pewnego razu bogaty kupiec zobaczył syrenę i usłyszał jej piękny śpiew. Szybko przeliczył, ile zarobi, jeżeli uwięzi syrenę i będzie ją pokazywać na jarmarkach. Podstępem ujął syrenę i uwięził ją w drewnianej szopie, bez dostępu do wody. Skargi syreny usłyszał młody parobek, syn rybaka i z pomocą przyjaciół w nocy uwolnił ją. Syrena z wdzięczności za to, że mieszkańcy stanęli w jej obronie obiecała im, że w razie potrzeby oni też mogą liczyć na jej pomoc. Z tego właśnie powodu Warszawska Syrena jest uzbrojona – ma miecz i tarczę dla obrony tego miasta.

Jeżeli Chcesz zwiedzić Warszawę w grupie skontaktuj się z nami . Pomożemy Ci zaplanować trasę zwiedzania z licencjonowanym przewodnikiem, zarezerwujemy bilety wstępu, noclegi, wyżywienie zgodnie z podanymi przez Ciebie wymaganiami  22 299 09 79 lub 662 247 787  e-mail wycieczki@viapolonia.pl
 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry